Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami ze świata mody.

Najnowsze artykuły
Sitodruk – co to jest?
Sitodruk – co to jest?

Sitodruk – co to jest?

Sitodruk to technika znakowania znana nie od dzisiaj. Swoimi korzeniami sięga czasów starożytnych. Metody druku szablonowego były stosowane już parę tysięcy lat temu na Dalekim Wschodzie. W XVII wieku zostały udoskonalone przez Japończyka Yuzensai Miyasaki, który w ten sposób zdobił kimona, a w XIX wieku przez Zisukeo Hirose, który wprowadził szablon farbiarski tzw. katagami. Metoda ta stopniowo ewoluowała. Wraz z rozwojem technologii cyfrowej sitodruk przeszedł wiele zmian. Współcześnie jest na tyle popularny, że prawdopodobnie większość z nas miała na sobie odzież z nadrukiem wykonanym tą metodą. Chcesz dowiedzieć się dokładniej, na czym polega sitodruk i czy warto wykorzystać tę metodę do personalizacji odzieży? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Metody znakowania odzieży – która najlepsza?

 

Co to jest sitodruk i na czym polega ta technika?

Sitodruk, czyli druk sitowy, to bardzo wszechstronna metoda drukowania. Stosowana jest do znakowania odzieży, ale sprawdza się także na różnego rodzaju innych materiałach. Sitodruk stosuje się również na takich materiałach jak papier, plastik, metal, szkło, ceramika czy skóra. Pozwala tworzyć nadruki na przedmiotach o różnorodnych kształtach i powierzchniach.

Na czym polega sitodruk? Technika sitodruku to, najprościej mówiąc, przetłaczanie farby przy pomocy sita z drobnymi otworkami na materiał. Wykonanie nadruku jest poprzedzone stworzeniem przy wykorzystaniu światłoczułej emulsji specjalnej matrycy, na której obszary objęte wzorem są przepuszczalne dla farby, podczas gdy pozostałe obszary zostają zakryte.

Kiedy nadruk ma być wielobarwny, każdy kolor nanoszony jest oddzielnie. W związku z tym dla każdego koloru trzeba przygotować osobną matrycę. Po przygotowaniu takiego szablonu lub szablonów można przystąpić do druku. Na sito nakładana jest farba, a następnie jest ona rozprowadzana po matrycy za pomocą rakla (narzędzia do równomiernego rozprowadzania farby). Farba przenika przez obszary przepuszczalne na sitku i jest nanoszona na materiał pod nim. Po naniesieniu farby konieczne jest jej utwardzenie poprzez suszenie.

Przeczytaj: Gramatura materiału - co to jest?

Czy sitodruk jest trwały?

Spośród różnych metod drukowania sitodruk jest jedną z najtrwalszych. Farby sitodrukowe zachowują swoją intensywność przez długi czas i są odporne na ścieranie, spieranie, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, czas utrzymywania się aplikacji wykonanej w ten sposób zależy od wielu czynników, takich jak jakość użytych farb, rodzaj podłoża, warunki eksploatacji itp.

Ogólnie rzecz biorąc, sitodruk jest uważany za metodę drukowania, która gwarantuje utrzymanie się grafiki w dobrym stanie przez długi czas, zwłaszcza gdy jest stosowany prawidłowo i na odpowiednio przygotowanej powierzchni.

Nadruk sitodrukiem – jakie są jego inne zalety?

Trwałość sitodruku to jedna z jego największych zalet. W końcu utrzymanie na długo atrakcyjnego wyglądu znakowanych przedmiotów bardzo liczy się w branży reklamowej, ale też w każdej innej. Choć dla wielu jest to kluczowy walor, to jednak niejedyny.

Jakie są inne atuty nadruku sitodrukiem? To wspomniana już jego uniwersalność. Nadaje się do stosowania na różnorodnych materiałach i powierzchniach (płaskich, wklęsłych i wypukłych). Sprawdza się zarówno do drukowania na małych, jak i dużych obszarach. Zapewnia znakomitą jakość – umożliwia uzyskanie dobrej ostrości, tj. wysokiego nasycenia barw, a także precyzji szczegółów, co jest ważne przy bardziej skomplikowanych wzorach.

Oczywiście, im gęstsza siatka sitodrukowa, tym dokładniejsze odwzorowanie detali. Technologia sitodruku pozwala również uzyskać efekty specjalne, np. nadruk wypukły lub metaliczny. Prezentuje się bardzo estetycznie. A przy dużych nakładach może być efektywny kosztowo.

Metoda sitodruku – jakie ma wady?

Choć nadruk sitodrukiem ma mnóstwo zalet, wymaga stosunkowo wysokich kosztów początkowych ze względu na potrzebę przygotowania matryc drukarskich. Dla bardzo małych nakładów koszt sitodruk może być mniej opłacalny. Np. przy zamówieniu nadruku na kilku koszulkach lepiej wybrać inną spośród popularnych metod znakowania. Koszty będą wówczas z pewnością znacznie niższe.

Czasem jako wady sitodruku wskazuje się też możliwość przebijania ciemnego materiału pod białym nadrukiem. Ten problem można jednak wyeliminować poprzez zastosowanie specjalnych farb wysokiej jakości.

Znakowanie odzieży sitodrukiem – czy warto?

Nadruk sitodrukowy na odzieży reklamowej to sprawdzona metoda, która wciąż cieszy się dużą popularnością. Decydując się na ten rodzaj nadruku, firma może liczyć na trwałość i intensywność kolorów, co stanowi istotny element skutecznej promocji.

Sitodruk pozwala na precyzyjne odwzorowanie nawet najdrobniejszych detali grafiki, co sprawia, że odzież reklamowa zyskuje na atrakcyjności. Ponadto, ta technika nadruku doskonale sprawdza się na różnorodnych rodzajach materiałów, gwarantując wszechstronność i dostosowanie do różnych potrzeb klientów.

Choć istnieją również inne metody nadruku, sitodruk wciąż utrzymuje swoją pozycję jako skuteczne rozwiązanie dla firm, które chcą wyróżnić się wysoką jakością i trwałością nadruków na odzieży reklamowej. Warto zastanowić się nad tym, czy ta tradycyjna technologia może być idealnym wyborem dla konkretnego biznesu.

Jakie elementy wpływają na koszt sitodruku?

Koszt sitodruku na odzieży reklamowej zależy od kilku kluczowych elementów, które warto uwzględnić przy planowaniu zamówienia. Po pierwsze, ilość kolorów w grafice wpływa bezpośrednio na koszty, ponieważ każda barwa wymaga osobnego sita drukarskiego. Im większa liczba kolorów, tym bardziej skomplikowany proces i wyższe koszty produkcji.

Dodatkowo, wielkość zamówienia ma istotne znaczenie – przy większych ilościach możliwe jest rozłożenie kosztów na większą liczbę produktów, co obniża jednostkową cenę. Również rodzaj i jakość używanych farb oraz rodzaj materiału odzieży mają wpływ na koszty sitodruku.

Warto także uwzględnić poziom trudności projektu, jego rozmiar oraz ewentualne przeróbki graficzne, które mogą dodatkowo podnieść koszty produkcji. Analiza tych czynników pozwala skutecznie zarządzać budżetem przy planowaniu sitodruku na odzieży reklamowej.

Kiedy wiesz już, co to jest sitodruk oraz jakie są jego plusy i minusy, z pewnością łatwiej będzie Ci wybierać spośród różnych metod znakowania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl