Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami ze świata mody.

Najnowsze artykuły
Gramatura materiału - co to jest?
Gramatura materiału - co to jest?

Gramatura materiału - co to jest?

Zdarza się, że poszukując odzieży, trafiamy na informację o gramaturze materiału, z jakiego jest ona wykonana. To cenna informacja, która pozwala zorientować się w grubości tkaniny, szczególnie jeżeli nie możemy jej dotknąć, czyli np. zamawiając produkty w sklepie internetowym. W takiej sytuacji gramatura materiału jest istotnym parametrem. Zastanawiasz się, co oznacza gramatura tkaniny? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Co oznacza gramatura materiału?

Najprościej mówiąc, gramatura to wyrażony w gramach ciężar jednego metra kwadratowego tkaniny. Przykładowo, gramatura 160 g/m2 oznacza, że metr kwadratowy materiału waży 160 g. Warto zwrócić uwagę na to, iż czasem możemy spotkać się z jednostką GSM. To dokładnie to samo co g/m2, przy czym używane jest zazwyczaj w nazewnictwie międzynarodowym. Gramatura materiału to termin, który ściśle wiąże się z grubością tkaniny, im grubsza tkanina, tym większa jej waga. Gdybyśmy położyli na wadze dwa kawałki różnych materiałów o jednakowych wymiarach, oczywistym jest, że grubszy materiał będzie ważył więcej. O masie decyduje grubość nitek oraz gęstość ich tkania. Nie trudno domyślić się, że inną gramaturę będzie miał jedwab (który, notabene, ma swoją specyficzną jednostkę miary wyrażającą jego ciężar: momme), a inną aksamit, ale w obrębie tego samego typu materiału też mogą występować różnice. Spotkamy się z bawełną o wadze 140 g/m2 albo mniej, która jest lekka i przewiewna, ale i z taką, której masa jest znacząco wyższa, a struktura dość mięsista.

Gramatura materiału – jaka najlepsza?

Czy większa gramatura tkaniny świadczy o tym, że mamy do czynienia z materiałem lepszego gatunku? Nie, tak nie jest. Gramatura tkaniny w żaden sposób nie jest powiązana z jej jakością. Do uszycia cienkiego T-shirta na lato wybierzemy bawełnę o niższej gramaturze niż do uszycia ciepłej bluzy na zimę. Natomiast na jakość materiału wpływają inne czynniki. Wśród nich możemy wskazać przede wszystkim rodzaj włókien, z jakich tkanina jest zrobiona, a także rodzaj splotu oraz rodzaj wykończenia (uszlachetnienia i barwienia). O ile gramatura nie decyduje o jakości ubrania, to jednak na cenę może mieć wpływ. Wiąże się to z tym, że większa ilość określonego włókna została wykorzystana do produkcji jednostki danej tkaniny. I być może właśnie różnica w cenie wpływa na to, że niekiedy postrzegamy dany rodzaj materiału jako lepszej jakości lub gorszej.

Gramatura tkaniny a nadruk

Jeśli zależy Ci na znakowaniu odzieży, warto wybrać materiał o odpowiedniej gramaturze. Nadruk można wykonać na wszystkich typach tekstyliów. Z reguły zaleca się, aby gramatura tkaniny wynosiła przynajmniej 160 g/m2 lub więcej. Grubość tkaniny ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy zdecydujemy się na zdobienie odzieży techniką haftu komputerowego. W tym przypadku zbyt cienki materiał może się ściągać. Teraz, kiedy już wiesz, co to jest gramatura materiału, z pewnością łatwiej będzie Ci dokonać świadomego wyboru odzieży w zależności od jej przeznaczenia, a nomenklatura używana w świecie tkanin prawdopodobnie będzie trochę mniej zawiła!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl