Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami ze świata mody.

Najnowsze artykuły
Gramatura koszulek – na co ma wpływ?
Gramatura koszulek – na co ma wpływ?

Gramatura koszulek – na co ma wpływ?

Kupując koszulki, szczególnie przez internet, warto zapoznać się z kluczowymi dla jakości informacjami. Najczęściej zwracamy uwagę na skład, i to właśnie na jego podstawie podejmujemy decyzję o zakupie danego modelu. Rzeczywiście, jest to istotny aspekt, który ma ogromny wpływ na to, jak będzie prezentować się zakupiona przez nas koszulka. Jednakże równie kluczowe jest wybranie odpowiedniej gramatury, która również ma ogromny wpływ na jakość i estetykę odzieży. Czym jest gramatura koszulek, a także, na co ma wpływ? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Gramatura materiału - co to jest?
Przeczytaj: Rodzaje koszulek męskich – jakie wyróżniamy?

Gramatura – co to jest?

Pojęcie gramatury jest stosowane w odniesieniu do tekstyliów czy papieru – jest to miara masy materiału na jednostkową powierzchnię, która jest najczęściej wyrażana w gramach na metr kwadratowy (g/m²). Przykładowo, gramatura 300 g/m² oznacza, że 1 m² tej tkaniny waży 300 g.

Gramatura materiału wiąże się bezpośrednio z grubością tkaniny. Im wyższa gramatura, tym mocniejszy i grubszy materiał. Ma to ogromny wpływ na wytrzymałość i trwałość tekstyliów. Z kolei t-shirty o niskiej gramaturze są przewiewne i cienkie, dlatego idealnie sprawdzą się w sezonie letnim.

Gramatura koszulek – od czego zależy?

Gramatura t-shirtu zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału, a także od gęstości splotu. Bawełna, jako jeden z najpopularniejszych surowców do produkcji koszulek, występuje w wielu różnych odmianach, co ma wpływ na zakres gramatury.

Koszulki z cienkiej, przewiewnej bawełny mogą mieć gramaturę na poziomie 120 g/m², co czyni je lekkimi i przewiewnymi, idealnymi na letnie dni. Z kolei koszulki z bardzo grubej bawełny, o gramaturze 300 g/m², wyróżniają się większą gęstością oraz trwałością, dlatego idealnie sprawdzą się jesienią czy zimą.

Inne materiały, takie jak na przykład poliester, również posiadają zróżnicowaną gramaturę. W zależności od niej koszulki będą posiadały różne właściwości, co pozwala na lepsze dopasowanie danego modelu do różnych preferencji i warunków noszenia.

Gramatura koszulki a własny nadruk – czy ma znaczenie?

W kontekście odzieży reklamowej gramatura koszulek nabiera szczególnego znaczenia. Firmy zajmujące się personalizacją odzieży dokładnie dobierają koszulki pod kątem gramatury, w zależności od techniki znakowania. W ten sposób zapewniona jest odpowiednia trwałość, a także estetyka i jakość nadruku.

W przypadku koszulek wykonanych z cienkich i lekkich materiałów o niskiej gramaturze nadruk może być bardziej podatny na ścieranie, blaknięcie i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei t-shirty o wysokiej gramaturze zapewniają stabilniejszą powierzchnię pod nadruk, co przekłada się na żywotność znakowania.

Jest to szczególnie ważne, gdy zależy nam na tym, aby personalizacja utrzymała swoją jakość nawet po wielokrotnym praniu (np. koszulki polo z nadrukiem). Gramatura t-shirtów ma również istotne znaczenie w kontekście precyzji detali nadruku – w przypadku odwzorowywania skomplikowanych wzorów, sprawdzą się koszulki o wyższej gramaturze.

Różne techniki nadruków mogą wymagać specyficznych warunków dotyczących gramatury. W przypadku, gdy realizujemy nanoszenie wzoru w profesjonalnej drukarni, dobierze ona odpowiednią technikę, dopasowaną do rodzaju materiału, gramatury, a także kolorystyki czy szczegółowości nadruku. Zagwarantuje to jego doskonałą jakość i trwałość.

Sprawdź również: Metody znakowania odzieży – która najlepsza?

Gramatura koszulek – na co ma wpływ?

Gramatura koszulek ma wpływ na wiele aspektów. Oto najistotniejsze z nich:

Trwałość - wyższa gramatura zazwyczaj idzie w parze z większą trwałością tkaniny. Koszulka o wyższej gramaturze jest mniej podatna na rozciąganie, podarcie i zużycie, co sprawia, że t-shirt utrzymuje swój pierwotny kształt i jakość na dłużej. Takie koszulki są także znacznie bardziej odporne na częste pranie.

Komfort noszenia - gramatura ma wpływ na odczucia noszącego. Koszulki o wysokiej gramaturze zapewniają dodatkową izolację termiczną, dlatego sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym. Z kolei t-shirty o niskiej gramaturze są niezwykle przewiewne, dlatego docenimy ich komfort w upalne dni.

Jakość nadruku - gramatura determinuje nie tylko technikę nadruku, ale przede wszystkim jego jakość i trwałość. Koszulki o wysokiej gramaturze stanowią doskonałą bazę do nanoszenia skomplikowanych wzorów, a detale są wyraźniejsze i trwalsze. Takie t shirty z nadrukiem stanowią doskonałą formę reklamy.

Sezonowość - odpowiedni dobór gramatury pozwala dopasować koszulki do różnych pór roku. Lżejsze t-shirty sprawdzą się idealnie latem, gdyż są niezwykle przewiewne. Z kolei grubsze modele gwarantują komfort termiczny zimą.

Estetyka - gramatura ma niemały wpływ na estetykę koszulki. Lekkie tkaniny sprawdzą się w luźnych, niezobowiązujących stylizacjach, podczas gdy te o wyższej gramaturze mogą stanowić solidną bazę dla bardziej klasycznych i eleganckich.

Gramatura koszulek to istotny czynnik, który wpływa na komfort noszenia, trwałość oraz jakość personalizowanych nadruków. Wybierając koszulki, warto wziąć pod uwagę sezon i okoliczności, w których ma być ona noszona, aby dopasować daną gramaturę do indywidualnych potrzeb. Wybierając odpowiednią gramaturę, masz pewność, że nawet zamawiając koszulkę przez internet, otrzymasz taki model, który będzie perfekcyjnie dopasowany do Twoich oczekiwań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl